• Πάλεψε ο Τσιτσιπάς, αλλά ο Φέντερερ ήταν ασταμάτητος - Νίκη με 2-0 σετ για τον θρυλικό Ελβετό

6:33 μμ, Σαββατο 26 Οκτ 2019 6:33 μμ, Σαββατο 26 Οκτ 2019

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδωσε τον καλύτερο εαυτό του, πάλεψε, αλλά ο Ρότζερ Φέντερερ, στο «σπίτι» του, ήταν ασταμάτητος και απόλυτα δίκαια πήρε τη νίκη με 6-4, 6-4 και μαζί το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του τουρνουά της Βασιλείας.

Ο θρυλικός Ελβετός σε 78 λεπτά ξεπέρασε το εμπόδιο του κορυφαίου Έλληνα τενίστα και θα δώσει το «παρών» στον τελικό της συγκεκριμένης διοργάνωσης για 15η φορά στην καριέρα του διεκδικώντας τον 10ο τίτλο εκεί και τον 103ο συνολικά.

Αντίπαλός του θα είναι ο Άλεξ Ντε Μινόρ.

To live της αναμέτρησης

1ο ΣΕΤ

- Ο Φέντερερ ήταν ο νικητής στο στρίψιμο του κέρματος, αλλά επέλεξε να υποδεχθεί και η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Τσιτσιπά να κρατάει το σερβίς του δίχως να χάσει πόντο κατακτώντας εύκολα το πρώτο γκέιμ.

- Αν και το γκέιμ βρέθηκε στο 30-30 ο Ρότζερ Φέντερερ έφτασε στο γκέιμ πόιντ χάρη σε ένα λάθος του Τσιτσιπά και με σμας ισοφάρισε σε 1-1.

- Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε αντιμέτωπος με τρία break points, αλλά είχε ισάριθμες απαντήσεις στο επιθετικό παιχνίδι του Φέντερερ και κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του σε ένα γκέιμ που διήρκεσε περισσότερο από έξι λεπτά.

- Εύκολα «κράτησε» το σερβίς του ο Ρότζερ Φέντερερ, ο οποίος ισοφάρισε σε 2-2.

- Στο έκτο του break point ο Ρότζερ Φέντερερ κατάφερε να «σπάσει» το σερβίς του Στέφανου Τσιτσιπά και να πάρει το προβάδισμα με 3-2. Ο Ελβετός «βγάζει» εξαιρετικές άμυνες και δείχνει ιδιαίτερα ορεξάτος.

- Ο Φέντερερ «κράτησε» εύκολα το σερβίς του και πήρε «αέρα» δύο γκέιμ από τον Στέφανο Τσιτσιπά. 4-2 το σκορ στο πρώτο σετ για τον Ελβετό.

- Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε στο 0-30, απειλήθηκε με νέο break, αλλά κατάφερε να γυρίσει το γκέιμ, να το κατακτήσει και να παραμείνει «ζωντανός» στην διεκδίκηση του πρώτου σετ.

- Με ένα φανταστικό βολέ ο Ρότζερ Φέντερερ «έκλεισε» το όγδοο γκέιμ και προηγείται με 5-3.

- Εύκολα κράτησε το σερβίς του ο Τσιτσιπάς, μείωσε σε 5-4 και πλέον καλείται να σπάσει το σερβίς του Φέντερερ για να μην βρεθεί πίσω στο σκορ στα σετ.

- Με τρεις άσους ο Ρότζερ Φέντερερ δεν θα μπορούσε να χάσει την ευκαιρία να «κλείσει» το πρώτο σετ. 1-0 για τον Ελβετό απέναντι στον Τσιτσιπά. Ο Φέντερερ έως τώρα είναι ξεκάθαρα ανώτερος και δίκαια προηγείται.

2ο ΣΕΤ

- Με... σπασμένα φρένα μπήκε και στο δεύτερο σετ ο Ρότζερ Φέντερερ, ο οποίος «πυροβολεί» από παντού και κατάφερε να σπάσει το σερβίς του Στέφανου Τσιτσιπά. Πίσω με γκέιμ και σετ ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας.

- On fire ο Ρότζερ Φέντερερ, κράτησε με άνεση το σερβίς του, έκανε το 2-0 και η αλήθεια είναι ότι πλέον το έργο του Τσιτσιπά είναι κάτι περισσότερο από δύσκολο.

- Ο Τσιτσιπάς έβαλε «τέλος» στο σερί του Φέντερερ και μείωσε σε 2-1 στο δεύτερο σετ.

- Με ένα καταπληκτικό φόρχαντ ο «ασταμάτητος» Ρότζερ Φέντερερ «έκλεισε» το τέταρτο γκέιμ του δεύτερου σετ και προηγείται με 3-1.

- Δύο εξαιρετικά σερβίς άνοιξαν τον δρόμο για την κατάκτηση του πέμπτου γκέιμ από τον Στέφανο Τσιτσιπά, ο οποίος μείωσε σε 3-2.

- Love game για τον Φέντερερ, ο οποίος είναι σε εξαιρετική κατάσταση και δεν έχει αφήσει έως τώρα περιθώρια στον Τσιτσιπά να τον απειλήσει.

- Με τον ίδιο τρόπο «απάντησε» ο Τσιτσιπάς, ο οποίος δεν έχασε ούτε πόντο στο σερβίς του και μείωσε σε 4-3.

- Ένα γκέιμ μακριά από τη, νίκη και την πρόκριση στον τελικό ο Φέντερερ, ο οποίος προηγείται με 5-3.

- Ο Τσιτσιπάς μείωσε σε 5-4 και πλέον θέλει πάση θυσία μπρέικ για να δώσει συνέχεια στο ματς και να μην ηττηθεί.

- Ο Τσιτσιπάς έδειξε χαρακτήρα, έφτασε σε break point, αλλά δεν κατάφερε να «σπάσει» το σερβίς του Φέντερερ, ο οποίος πήρε και το δεύτερο σετ με 6-4 και προκρίθηκε στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ντε Μινάρ.