• Οι αντίπαλοι των Ελληνικών ομάδων στο Europa League

    12:40 πμ, Παρασκευή 02 Αυγ 2019 12:40 πμ, Παρασκευή 02 Αυγ 2019

    Μετά τη διεξαγωγή των αγώνων ρεβάνς στο β΄ προκριματικό γύρο του Europa League, το τοπίο ξεκαθάρισε για τις ελληνικές ομάδες στην επόμενη φάση. Ως εκ τούτου, η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τη ρουμνανική Κραϊόβα, ο Ατρόμητος τη Λέγκια Βαρσοβίας, ενώ ο Άρης ήξερε από τη νύχτα της Τετάρτης πως αν προκριθεί, τον περιμένει η Μόλντε. Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 8 Αυγούστου και οι ρεβάνς στις 15 του ίδιου μήνα, με τις συλλόγους της Ελλάδας φιλοξενούμενους στα πρώτα παιχνίδια.

    Στις επαναληπτικές αναμετρήσεις για τη β΄ προκριματική φάση του Europa League σημειώθηκαν τα αποτελέσματα (σε παρένθεση τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων):

    Λίνκολν (Γιβραλτάρ)-Αραράτ (Αρμενία) 1-2 (0-2)

    Σούντουβα (Λιθουανία)-Τρε Πένε (Σαν Μαρίνο) 5-0 (5-0)

    Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)-Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία) 1-1 (2-1)

    Φερονικέλι (Κόσοβο)-Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία) 0-2 (1-2)

    Τσουκαρίτσκι (Σερβία)-Μόλντε (Νορβηγία) 1-3 (0-0)

    ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ­-Ντουνάισκα Στρέντα (Σλοβακία) 3-2 (2-1)

    ΑΕΛ Λεμεσού (Κύπρος)-ΑΡΗΣ 0-1 (0-0)

    Αστάνα (Καζακστάν)-Σάντα Κολόμα (Ανδόρα) 4-1 (0-0)

    Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία)-ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) 0-4 (0-3)

    Λιεπάγια (Λετονία)-Νόρκεπινγκ (Σουηδία) 0-1 (0-2)

    Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν)-Χαποέλ Μπέρ Σεβά (Ισραήλ) 1-1 (0-2)

    Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)-Άρσεναλ Τούλα (Ρωσία) 3-0 (1-0)

    Ζρίνσκι (Βοσνία)-Ουτρέχτη (Ολλανδία) 2-1 παρ. (1-1)

    Γιάμπλονετς (Τσεχία)-Πιούνικ (Αρμενία) 0-0 (1-2)

    Βαντούζ (Λιχτενστάιν)-Φέχερβαρ (Ουγγαρία) 2-0 (0-1)

    Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία)-Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν) 3-0 (2-0)

    Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)-Μαλάτιασπορ (Τουρκία) 0-1 (2-2)

    Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία)-Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) 2-1 (2-1)

    Έσμπιεργκ (Δανία)-Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία) 0-0 (0-2)

    Ρίγα (Λετονία)-Πιαστ Γκλίβιτσε (Πολωνία) 2-1 (2-3)

    Σερίφ Τίρασπολ (Μολδαβία)-Παρτιζάνι (Αλβανία) 1-1 (1-0)

    Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα)-Βέντσπιλς (Λετονία) 2-2 (0-4)

    Ορντάμπασι Σιμκέντ (Καζακστάν)-Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία) 2-3 (1-1)

    Κλάκσβικ (Νησιά Φαρόε)-Λουκέρνη (Ελβετία) 0-1 (0-1)

    Χάκεν (Σουηδία)-Άλκμααρ (Ολλανδία) 0-3 (0-0)

    Βιτορούλ (Ρουμανία)-Γάνδη (Βέλγιο) 2-1 (3-6)

    Πρόγκρες (Λουξεμβούργο)-Ρέιντζερς (Σκωτία) 0-0 (0-2)

    Μάλμε (Σουηδία)-Ντομζάλε (Σλοβενία) 3-2 (2-2)

    Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία)-Μπουντούτσνοστ (Μαυροβούνιο) 1-0 (3-1)

    Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)-Στρασμπούρ (Γαλλία) 2-1 (1-3)

    Κραϊόβα (Ρουμανία)-Χόνβεντ (Ουγγαρία) 3-1 πεν.(0-0)

    Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)-Σάμορκ Ρόβερς (Ιρλανδία) 3-1 (1-2)

    Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)-Βαλούρ Ρέικιαβικ (Ισλανδία) 4-0 (1-1)

    Ντεμπρετσένι (Ουγγαρία)-Τορίνο (Ιταλία) 1-4 (0-3)

    Κουόπιο (Φινλανδία)-Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) 0-0 (0-1)

    Στεάουα (Ρουμανία)-Αλασκερτ (Αρμενία) 2-3 (3-0)

    Αμπερντίν (Σκωτία)-Τσιχούρα Σατσκέρε (Γεωργία) 5-0 (1-1)

    Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία)-Λοκομοτίβ Πλόβντιβ (Βουλγαρία) 3-1 (0-2)

    Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία)-ΗΒ Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε) 1-0 (2-2)

    Στουρμ Γκρατς (Αυστρία)-Χάουγκεσουντ (Νορβηγία) 2-1 (0-2)

    Παρτιζάν Βελ. (Σερβία)-Κόναχς Κουέι (Ουαλία) 3-0 (1-0)

    Μπρόντμπι (Δανία)-Λέχια Γκντανσκ (Πολωνία) 4-1 (1-2)

    Γκιμαράες (Πορτογαλία)-Ζενές Ες (Λουξεμβούργο) 4-0 (1-0)

    Κρουσέιντερς (Β. Ιρλανδία)-Γουλβς (Αγγλία) 1-4 (0-2)

    Στιάρναν (Ισλανδία)-Εσπανιόλ (Ισπανία) 1-3 (0-4)

    Όσιγεκ (Κροατία)-ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) Παράταση (0-1)

    σχολίασε κι εσύ
    σχετικά άρθρα